Sodowanie Piaskowanie - Eco Power Clear

509 510 196 lub

Piaskowanie a sodowanie

Do tej pory jedną z popularniejszych metod oczyszczania powierzchni z wszelkiego rodzaju osadów i zabrudzeń było piaskowanie. Jednak od pewnego czasu stosuje się również inne, nowoczesne i bardziej bezpieczne rozwiązanie. Warto więc zwrócić uwagę na zagrożenia jakie może za sobą pociągać metoda czyszczenia piaskiem. Nowy Targ, Zakopane, a także okolice całego Podhala, to rejon w którym swoje usługi świadczy firma Eco Power Clear, specjalizująca się między innymi w nowatorskiej metodzie ekologicznego czyszczenia sodą.

Okazuje się, że sodowanie, bo tak nazywa się w skrócie proces czyszczenia sodą, jest równie skuteczne, a przy tym bardziej bezpieczne niż piaskowanie. Zakopane oraz inne tatrzańskie miejscowości to teren typowo turystyczny, warto zatem odpowiednio zadbać o należyty wygląd budynków, budowli, ścian, chodników i innych ogólnodostępnych powierzchni, aby zachęcały swoją prezencją potencjalnych turystów do odwiedzenia tej wspaniałej okolicy.

Co to jest piaskowanie?
Piaskowanie jest procesem technologicznym, który polega na czyszczeniu danej powierzchni (lub jej kształtowaniu) drobinkami piasku w strumieniu sprężonego powietrza. Po ukończeniu piaskowania, uzyskuje się efekt podobny do szlifowania, czyli powierzchnia staje się czysta, równa i szorstka. Podczas procesu czyszczenia piaskiem, drobiny piasku uderzające w powierzchnię, mogą przedostać się do płuc osoby, która obsługuje urządzenie. Przy długotrwałej pracy, pracownik może być narażony na różnego rodzaju choroby pyliczne, np. krzemicę. Dlatego też normy unijne jednoznacznie zakazały stosowania suchego piasku kwarcowego jako głównego ścierniwa, a także jako uzupełnienia innego rodzaju substancji ścierających. Proces piaskowania może zatem być wykonywany tylko i wyłącznie przy zachowaniu ściśle ustalonych zasad BHP, tzn. w odpowiednim ubraniu ochronnym, które będzie w stanie zapewnić dopływ czystego powietrza do oddychania.

Piaskowanie jest metodą wysoce inwazyjną. Może spowodować różnego rodzaju uszkodzenia nawet w bardzo twardych powierzchniach. Po piaskowaniu różnych materiałów, często pozostają chropowate, zszorowane przestrzenie, które posiadają mnóstwo rys, szczelin lub innych mikrouszkodzeń. Kolejnym niebezpieczeństwem, które może się pojawić podczas procesu czyszczenia piaskiem, są mechaniczne uszkodzenia mniej odpornych i bardziej miękkich płaszczyzn, powstałe wskutek nagrzania się materiału. Są to na przykład, różnego rodzaju przebicia, zniekształcenia lub pofalowania czyszczonej powierzchni.

Trzeba także pamiętać, że piaskowanie ma szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Podczas czyszczenia uwalniają się bowiem niezdrowe składniki i związki chemiczne, które zagrażają zarówno zdrowiu, jak i całemu otoczeniu. Mogą to być niebezpieczne drobinki m.in. stali, aluminium, miedzi, niklu, baru, ołowiu, krzemu, chromu i wielu innych pierwiastków oraz minerałów.

Zalety sodowania

Sodowanie natomiast to innowacyjna metoda czyszczenia, która jest bardziej bezpieczna niż wspomniane wcześniej piaskowanie. Proces technologiczny polega na tym, że podczas czyszczenia kryształki sody wyrzucane są pod wpływem wysokiego ciśnienia, a w chwili uderzenia o czyszczony materiał, soda eksploduje usuwając jednocześnie zabrudzenie. Sodowanie w odróżnieniu od czyszczenia piaskiem, nie niszczy powierzchni i nie zagraża zdrowiu. Soda oczyszczona, czyli główny składnik czyściwa wykorzystywanego w procesie sodowania, jest bowiem substancją niepalną, bezpieczną dla ludzi i środowiska naturalnego raz nie uwalniającą żadnych niebezpiecznych toksyn. Czyszczona tą metodą nawierzchnia pozostaje gładka i czysta, nie ma na niej śladów zarysowań, czy innych uszkodzeń. Podczas pracy nie ma również zagrożenia przebicia, odkształcenia lub wgniecenia. Sodowanie może być wykorzystywane na różnego rodzaju powierzchniach, zarówno na drewnie, betonie, nawierzchniach metalowych, aluminiowych, jak i na elewacjach, plandekach, asfalcie i innych. Czyszczenie sodą jest procesem niezwykle szybkim, nieinwazyjnym i skutecznym. W krótkim czasie można uzyskać zadowalające efekty, które nie wymagają dodatkowego szlifowania, doczyszczania, czy też jakiejkolwiek innej pracy.

© Copyright 2015 - Paskowanie/Sodowanie Eco Power Clear | Wykonanie Strony www Nowy Targ "U Ciwersa"